جستجو

لمینت دندان

لمینت دندان یک ترمیم زیبایی است که به حداقل آماده سازی دندان نیاز دارد و به عنوان جایگزینی برای درمان نقایص مینا، تغییر رنگ دندان ها، دیاستما، استفاده می شود.

از شیک‌ترین و بهترین کارهای زیبایی برای دندان‌ها لمینت دندان می‌باشد که امروزه افرادی که دندان های زیبا و سفیدی ندارند و از لبخند زیبا برخوردار نیستند، به دنبال دندان هایی زیبا و خوش فرم و سفید هستند.

لمینت لایه ای است که باعث می شود فرم و رنگ دندان ها اصلاح شود و فاصله میان دندان ها بسته شود،علاوه بر این ها اگر دندان بدرنگ باشد، ترک خوردگی داشته باشد و یا کج باشد نیز می توان از لمینت برای درمان این مشکلات استفاده کرد.

ساختار دندان ایده آل و نرمال ممکن است به دلیل برخی شرایط مانند سایش دندان، سایش در سن و تروما، همیشه در محیط های بالینی وجود نداشته باشد.

بنابراین، روش مرسوم برای آماده سازی دندان منجر به قرار گرفتن بیشتر در معرض عاج می شود. در چنین مواردی روش بدون آماده سازی می تواند بهترین گزینه برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض عاج و افزایش موفقیت درمان باشد.

علاوه بر این، در روش بدون آماده‌سازی نیازی به ترمیم موقت نیست و حساسیت بعد از عمل بعید است.

پیشرفت‌های آزمایشگاهی و فناوری کنونی امکان تولید روکش فوق‌العاده نازک با چینی با استحکام بالا را فراهم می‌کند که دوام خود را حفظ می‌کند.

این روکش های نازک علاوه بر اینکه به راحتی به دندان متصل می شوند، از نظر زیبایی نیز برتر هستند.روش بدون آماده سازی بالاترین استحکام باند برشی را برای لمینت روکش چینی فراهم می کند.

از این رو، روکش‌های بدون آماده‌سازی را می‌توان برای استفاده در مواردی که مینای دندان تحت تأثیر ساییدگی، ضربه و ساییدگی قرار می‌گیرد و همچنین در بیمارانی که از کاهش یا آماده‌سازی دندان خودداری می‌کنند، پیشنهاد کرد.

علاوه بر این، ضخامت و حجم آنها برای بیمار راحت و غیرقابل توجه است و تغییری در نمای بیرونی ایجاد نمی کند.

روش آماده سازی کامل منجر به استحکام باند برشی بالاتری نسبت به روش آماده سازی و تکمیل شده است.

لمینت دندان یا ونیرپرسلن، پوسته هایی ظریف و شیشه ای شکل و در عین حال با استحکام بسیار بالا میباشند که برای پوشاندن و بهبود سطح رویی دندانها به کار میرود.

ونیرهای پرسلن نتایج زیبایی شناسی عالی و طول عمر قابل پیش بینی درمان را نشان می دهند، در حالی که ونیرهای کامپوزیت را می توان به عنوان یک گزینه محافظه کارانه خوب، اما با دوام کمتر در نظر گرفت.

 

کاربرد لمینت چیست؟

معمولا لمینت (سرامیکی و کامپوزیتی) برای درمان مشکلات زیر استفاده میشود. وضعیت دندان ها، هزینه ای که برای درمان در نظر گرفته اید و در نهایت تشخیص پزشک نوع درمان را مشخص خواهد کرد.

1) تغییر رنگ دندان ها به دلیل بسیاری از عوامل مانند رنگ آمیزی تتراسایکلین، فلوروز، ناقص آملوژنز، سن. و دیگران

2) ترمیم دندان های شکسته و فرسوده

3) مورفولوژی غیرطبیعی دندان

4) اصلاح ناهنجاری جزئی

5) ترمیم داخل دهانی شکستگی روکش های روکش و بریج

شرایط نامطلوب روکش های دندانی شامل : بیماران با عادات پارافانکشنال مانند دندان قروچه، رابطه لبه به لبه،بهداشت نامناسب دهان، مینای ناکافی و بسیاری از مطالعات نتایج بالینی مثبتی را گزارش کردند که روکش‌ها با نرخ بقای 91 درصد در 20 سال روکش‌های دندانی به عنوان یک اصلاح زیبایی شناختی قابل پیش‌بینی دندان‌های قدامی در نظر گرفته می‌شوند.

روکش های دندانی برای بهبود زیبایی و محافظت از دندان ها استفاده می شود. با توجه به نتایج زیبایی شناختی و قابلیت پیش بینی طولانی مدت، لمینت ونیر به یک روش ترمیمی رایج برای دندان های قدامی تبدیل شده است.

لمینت دندان بر روی دندان یک لایه روی دندان را تراش می دهند تا سطح دندان صیقلی و صاف شود و قسمت های تیره رنگ دندان بطور کامل از روی دندان برداشته شود.
به دلیل تنوع در طرح های آماده سازی و انواع مواد، پزشک با یک معضل مواجه است که از کدام رویکرد استفاده کند.
اگر دندانی که می‌خواهید لمینت کنید تحت فشار زیادی قرار دارد لمینت سرامیکی مقاوم‌تر و مطمئن‌تر است و اگر زیبایی و طبیعی بودن ترمیم برایتان اولویت دارد بهتر است لمینت سرامیکی را انتخاب کنید. لمینت سرامیکی در مقابل مواد غذایی که رنگ دارند، مقاوم است.

مراحل لمینت سرامیکی :
پس از معاینه دقیق و مشخص شدن قابل انجام بودن لمینیت سرامیکی قالب گیری اولیه انجام می شود. سپس قالب ها به لابراتوار جهت وکس آپ اولیه ارسال می شود.
انجام ماک آپ با توجه به وکس آپ لابراتوار مرحله بعدی است.

در این مرحله با ماده موقت، بیمار فرم لمینیت ها را روی دندانهای خود میبیند.

این مرحله بسیار مهم است. چرا که شکل نهایی صورت و لبخند شما مشخص خواهد شد. پس از تایید ماده موقت توسط بیمار و دندانپزشک، تراش دندانها انجام می شود. این تراش معمولا حدود نیم میلیمتر است.
پس از حدود ده روز الی دو هفته لمینت های اصلی به مطب ارسال میشود.

لمینت روی دندان بیمار امتحان میشود. سپس با سمان مخصوص، طی پروسه ای دقیق و با ظرافت چسبانده میشوند.(لازم به ذکر است که هر کدام از جلسات اهمیت ویژه ای دارند)

منبع مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تاثیر دیابت بر دندان

تاثیر الکل بر بهداشت دهان و دندان

کف بندی

عصب کشی مجدد

بریج دندان

انواع روکش